XV Konkurs Piw Domowych, Wrocław, 26-27.06.2020 – kategorie

W imieniu Wrocławskiej Inicjatywy Piwowarskiej mam zaszczyt zaprosić wszystkich piwowarów domowych, na wzięcie udziału w XV Konkursie Piw Domowych we Wrocławiu. A oto kategorie w ramach, których będziecie walczyć o uwarzenie piwa w jednym z Wrocławskich browarów:

1. American Pilzner/ Nowofalowy Pils [10-14 blg] – Styl ten jest reinterpretacją klasycznego pilznera, polegającą na zastosowaniu nowych odmian chmielu. Stworzone dla osób, które albo dopiero przekonują się do chmielowych aromatów kojarzonych ze sztandarowymi produktami „piwnej rewolucji” albo tych, którzy już są do nich przekonani, ale na równi z nimi cenią sobie tradycyjne smaki.

2. Weizenbock [16-20 blg] – Mocne, pszeniczne ale o barwie od jasnobursztynowej do rubinowej. Jako reprezentant rodziny koźlaków i jednocześnie piw pszenicznych łączy w sobie charakterystyczne cechy tradycyjnych niemieckich stylów piwnych. W jego smaku i aromacie przeplatają się nuty słodowe o różnorodnym i bogatym charakterze, a także owocowe i przyprawowe.

3. Porter Bałtycki [18-22 blg] – Nie trzeba zbytnio przedstawiać – klasyka sama w sobie nazywany skarbem Polski. Mocny, bogaty, ciemny lager. Wymagający doskonałego warsztatu piwowarskiego.

4. Wariacja na temat Chmielowego kwasa – hoppy sour [8-14 blg] – Powinno być to piwo lekkie, wytrawne, chmielowe i wyraźnie kwaśne. Balans w aromacie powinien być przesunięty w stronę chmielowości, a w smaku w stronę kwaśności. Dodatki powinny uzupełniać smak i aromat, nie całkowicie go dominować. Jest to dość otwarta kategoria i liczymy na pomysły piwowarów.

Dokładne opisy do pobrania tutaj: https://www.piwo.org/…/29809-xv-konkurs-piw-domowych-we-wr…/

Regulamin i formularz niebawem 🙂

Organizatorzy

avatar

Marusia

Piwowar już nie domowy, animatorka wydarzeń piwowarskich

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *